Domů / Články
clanky

ČLÁNKY

Reprezentanti vezou z EP tři umístění v top 20

2018-03-19 autor: media@triatlon.cz zdroj: triatlon.cz
foto-Reprezentanti vezou z EP tři umístění v top 20

Nabité startovní pole

Závod mužů měl velmi podobný průběh. I tady plavání rozdělilo závodníky do několika skupin. Z Čechů nejlépe zaplaval Lukáš Červenka, který z vody vybíhal na děleném třetím a čtvrtém místě. Ve druhé skupině byl František Linduška, ve třetí pak Jan Čelůstka, Jakub Powada a Tomáš Zikmund, který svým věkem patří ještě do juniorské kategorie. Posledním z českých reprezentantů byl Tomáš Plojhar.

Červenka se i v cyklistické části udržel v první skupině. Nevydařilo se mu ale depo, kde se musel vracet kvůli pádu kola ze stojanu. „Lukáš je bohužel slabší běžec, což se snažíme změnit. I když tentokrát zaběhl svůj nejlepší závod v životě, stačilo to jen na konečné 31. místo,“ říká Lukáš Vrobel.

Z českých reprezentantů si nejlépe vedl František Linduška, který se v běžecké části posunul na 16. místo a od vítězného Brita Barclayho Izzarda ho dělilo jen 62 vteřin. Ještě lepší běžecký výkon podal Jan Čelůstka, který měl ale z plavání i cyklistiky větší ztrátu, a tak dokončil na 25. příčce.

„Rád bych vypíchl výkon Ivety Fairaislové, která ještě loni závodila v juniorské kategorii a tohle pro ni byl první závod mezi ženami. Také Tomáš Zikmund startoval poprvé s muži,“ začíná své hodnocení Lukáš Vrobel. „Když jsem před půl rokem přebíral reprezentaci, dal jsem si za cíl vychovat novou generaci. A dnes se potvrdilo, že všichni mladí reprezentanti udělali velký výkonnostní skok. Z toho mám velkou radost! I když jsme k závodu nastoupili v rámci přípravy a nijak jsme na něj neladili formu, dokázali jsme se prosadit ve velmi slušné a vyrovnané konkurenci, která se tu sešla. Na druhou stranu jsme viděli také řadu nedostatků. Víme, že nás čeká ještě dlouhá cesta, vydali jsme se ale správným směrem. “

Z Kanárských ostrovů se nyní reprezentace přesouvá do portugalské Quarteiry, kde ji 24. března čeká další závod Evropského poháru.

Výsledky

2018 Gran Canaria ETU Sprint Triathlon European Cup

Muži: 1. Barclay Izzard (VB) 56:03, 2. Rostislav Pevtsov (Aze.) 56:12, 3. Antonio Serrat Seoane (Šp.) 56:14 … 16. František Linduška 57:05, 25. Jan Čelůstka 57:38, 31. Lukáš Červenka 57:55, 46. Jakub Powada 59:23, 47. Tomáš Zikmund 1:00:27, 64. Tomáš Plojhar 1:05:29.

Ženy: 1. Georgia Taylor-Brownová 1:03:36, 2. Jodie Stimpsonová (obě VB) 1:03:43, 3. Julie Derronová (Švýc.) 1:03:46 … 7. Petra Kuříková 1:05:13, 14. Iveta Fairaislová 1:06:00.

Foto:Triatlon.cz

Šílené napadení. Triatlonistovi chtěli pilou uřezat nohy

2018-03-08 autor: tyden.cz -kmr- zdroj: tyden.cz
foto-Šílené napadení. Triatlonistovi chtěli pilou uřezat nohy

Je to příběh jako z béčkového hororu. Jen s tím rozdílem, že se skutečně stal. Jihoafrický triatlonista Mhlengi Gwala si při tréninku prožil těžko uvěřitelné peklo. Během cyklistické přípravy jej totiž přepadli neznámí útočníci, odtáhli z hlavní cesty do křoví a pilou začali řezat do obou nohou. Sportovec s vážnými poraněními leží v nemocnici.

K celému incidentu došlo v jihoafrickém Durbanu, kde se Gwala připravoval na blížící se národní šampionát, na němž měl patřit k favoritům. Na závodění teď ale může na nějakou dobu úplně zapomenout. Triatlonista byl pří jízdě na kole napaden třemi muži, přičemž si původně myslel, že ho chtějí jen okrást.

"Zastavil, dal jim svůj telefon a všechno, co měl. Jenže oni telefon, hodinky ani kolo nechtěli. Stáhli ho do křoví, vzali pilu a řezali do nohy," líčil pro BBC nepředstavitelnou story Gwalův tréninkový parťák Sandile Shange.

Podle něj se útočníci dostali až ke kosti na pravém lýtku, a když se jim částečně tupá pila zadřela, přešli ještě na druhou nohu. Z místa činu nakonec utekli, otřesený triatlonista se dokázal doplazit zpět na silnici, kde zastavil auto a dostal se do nemocnice.

Lékaři zjistili, že má na pravé noze poškozené svaly, nervy i kost, zároveň měl ale trochu štěstí v neštěstí. Pachatelům se totiž nepodařilo zasáhnout hlavní tepnu a doktoři věří, že se jim sportovce povede kompletně uzdravit. Zástupce jihoafrického ministra sportu Gert Oosthuizen už útok označil za zcela nepřijatelný s tím, že policie dělá vše proto, aby útočníky dopadla.

Na Twitteru se k celé věci vyjádřil i další jihoafrický triatlonista, bronzový medailista z posledních olympijských her v Riu Henri Schoeman. "Absolutně nechutné. Jak bezpečno je na jihoafrických silnicích?" ptal se Schoeman řečnicky na sociální síti. "Mhlengimu přeji povedenou operaci a rychlé uzdravení. Všichni stojíme za tebou," napsal úspěšný závodník směrem k napadenému krajanovi.

Na internetu pak už vznikla i stránka, kam lidé mohou Gwalovi psát podpůrné vzkazy a libovolnou finanční částkou přispět na jeho rekonvalescenci. Akce má úspěch, zapojily se už stovky fanoušků z celého světa. Tenhle jihoafrický horor by tak možná mohl mít šťastný konec.

Foto: tyden.cz

5 největších chyb zátěžového testování

2018-02-19 autor: pohledemtrenera.cz zdroj: pohledemtrenera.cz
foto-5 největších chyb zátěžového testování

Blíží se sezona, tak hurá na testy! Cyklistické never ending story nabírá koncem února každoročně na obrátkách. Dnes tedy krátké zamyšlení nad „testováním“. Vlastě jsem to ale už jednou psal.

1 – nevíte co měříte
Ve světě exaktních čísel a vstupu na relativně vědecké prostředí v „laborce“ jsou na místě i vědecké přístupy. A věřte nebo nevěřte, ale u měření musíme být schopni dopředu říci co vlastně měříme, jak to budeme interpretovat a vůbec vlastně skoro znát výsledek předem.
2 – není to jen „laborka“ ale i venkovní ostrý test
Je bezvadné mít výborné ukazatele na ergometru, ale k reálnému výsledku v závodech to může mít dost daleko. Takže je dobrým nápadem provést i „field“ testy. V minulosti často používané pojmy „kontrolní časovka“ či „kontrolní závody“ se bohužel lehce z cyklistiky vytrácejí. S dnešními možnostmi měření jsme o celé světelné roky dále.
3 – test jen výkonnosti
„Všechno nejlepší, ale hlavně to zdravíčko“, si často přejeme mezi sebou. Zůstává mi pak záhadou, proč lidé investují třeba do wattmetrů, ale zátěžové EKG je jaksi stranou. A platí to nejen u mládeže!
4 – špatný protokol
Když už se tedy omezíme na tu výkonnost, důsledkem bodu 1 je stanovení protokolu. Můžeme testovat klasickou „rampou“ s nárůstem zátěže po minutě, pěti či třeba každou osmou minutu a doufáme v nějaký ustálený stav. Můžeme jet 5-1-5 test, kdy sledujeme vlastně spíše chování těla po pauze. Můžeme jet ale i klasický all out test, třeba Wingate a dokonce si ho dát vícekrát za sebou.
Možností jsou mraky. Nejdříve je ale nutné si říci, co chci ale změřit a podle toho stanovit plán, protokol.
5 – máme to za sebou, život jde dál
Když už jste vynaložili tu energii, finance i čas na nějaký ten test, není od věci se podle jeho výsledků zařídit. Ale to je právě už v bodě 1. pokud vlastně nevím, co očekávám, těžko se podle toho chovat.
6 – bonusová chyba
Napadá mě ještě množství dalších, nicméně ta zásadní je v přeceňování všech testů. Stačí drobná chybka, třeba špatně odebraný laktát a test je v kopru. Každý vědec musí relevantní test umět zopakovat, pokud něco měříte jen jednou či dvakrát ročně, nepřeceňoval bych dosažené výsledky.

Takže, stanovte si cíl, co chcete změřit, změřte to a uvědomte si ještě jednou co jste změřili. Většinou zůstane více otázek než odpovědí, jedním testem nelze změřit vše od biomechaniky přes metabolismus, VO2max a maximální výkon na 5s. Plus samozřejmě všechny možné i nemožné prahy.

Foto: pohledemtrenera.cz

Jízda na válcích, jak na to !

2018-02-13 autor: Kája Polívková zdroj: dámynakole.cz
foto-Jízda na válcích, jak na to !

Zima chytla druhý dech, což je při pohledu do kalendáře v pořádku. Jen je to útok na morálku pro ty, co neholdují zimním sportům a chtějí se držet ve formě a co víc, stýská se jim po kole. Následující řádky nebudou pro celoroční cyklistky, co mají ve svém šatníku srovnanou cyklo výbavu do deště, mrazu, na noční jízdy, a v tom, aby vyjely na kolo, jim zabrání jen opravdu extrémní nečas. A trénink pod střechou? „Jedině, když tam bude bahno!“, zaslechla jsem na jedné hodně podzimní vyjížďce od celoroční jezdkyně.

Ale je také nemalé procento těch, co mají hranici venkovní jízdy danou teplotami nad nulou a nejlépe začínající dvojcifernou číslovkou. Přesto se na cyklistickou sezónu poctivě chystají a nechtějí zapomenout šlapací stereotyp. A tak přichází čas trenažeru a pro zkušenější válce. Jejich výhody jsou nesporné právě pro vylepšení techniky šlapání, válce vás donutí šlapat tzv. „do kulata“, umožní jet švihově, zároveň také zdokonalíte rovnováhu na kole. Tak co, není tohle už dostatek důvodů, proč do toho jít?

7 kroků, jak zvládnout jízdu na válcích

Krok nultý (a ten se nepočítá), je jejich nákup, kdo má štěstí, sežene na výpůjčku od kamaráda, jinak nezbývá než pořídit nové. Jenže ani tato investice do nákupu nezajišťuje, že po prvním nezdaru budete mít chuť je odnést hluboko do sklepa a raději na ten hloupý nápad zapomenout. Přitom stačí se vyzbrojit několika radami a trochou trpělivosti. Věřte, že po chvíli zjistíte, že je to vlastně docela jednoduché….

1. Kontrola tlaku v pláštích, nastavení délky válců.

Prvotní pocit si můžete zkazit nebo dokonce překazit úspěch jednak měkkými plášti, v horším případě špatnou vzdáleností válců od sebe. Přední válec se musí nalézat pod předním nábojem vašeho kola, přímo pod ním! Tlak v pláštích vám sníží styčnou plochu, tedy odpor při jízdě.

2. Rovnováha bez řízení předního kola

Základem jízdy na válcích je udržení rovnováhy, a to bez pohybu vpřed, bez setrvačnosti, kterou vnímáte při jízdě venku. Pro úplného začátečníka je celý problém v tom, že se snaží řídit rovnováhu a pohyb na válcích pomocí zatáčení předního kola. A to je zásadní chyba! V tu chvíli začnete kolo honit ze strany na stranu a tím se vaše stabilní pozice na válcích rapidně zhorší, přední kolo jede jinou stopu než zadní. Přitom vy nemusíte řídit! Ruce na válcích potřebujete jen k přidržování řídítek, která jsou v přímém směru, vše ostatní za vás obstará váš zadek. Ano, čtete správně. Cyklisté totiž mírné změny směru a udržení rovnováhy korigují především změnou těžiště těla, především prací boků.

3. Nastavte si správný převod

Jako základ je malá placka, rozhodně si ale nenechávejte nejlehčí převod. Zlatá střední cesta je na kazetě 11–25 nechat čtvrtý až šestý pastorek od shora, tedy 15–19 zubů. Až si na válcích trochu přivyknete, sama zjistíte, co vám vyhovuje a brzy se také naučíte řadit za jízdy.

4. Válce mezi futra


Zcela logicky je pro většinu nejtěžší nastoupit a z nulové rychlosti se rozjet. Pokud máte možnost, dejte si válce mezi futra tak, abyste se mohla přidržovat. Další možností je pak výpomoc židle s opěradlem otočeným k vám, které udělá podobnou oporu. Pozor ale, aby neměla kam ujet.

5. Dívej se dopředu

První pokusy budou pravděpodobně s přidržováním, dbejte ale na rovná řídítka, mnohdy je lepší se koncentrovaně dívat na jeden bod před sebou, než kontrolovat co se děje pod rukama. Reflex korigovat „cestování“ předního kola po válcích je víc nepřítelem než pomocníkem. Jak jsme psaly v bodu č. 2. Vnímejte je periferně pohyb do strany.

6. Plynulé šlapání, plynulé pohyby


Než se pustíte opory, je dobré mít frekvenci alespoň 60 otáček za minutu nebo trochu víc. Při prvních jízdách není dobré jet bez zátěže ve vysoké frekvenci, kvůli které, a to téměř jistě, začnete poskakovat na sedle. Ideální je plynulé šlapání, stejně tak i další všechny pohyby musí být „jemné“, plynulé, žádné trhavé škubnutí řídítky. To je totiž ta nejsnadnější cesta k tomu opustit válce a poroučet se k zemi.

7. Funkční oblečení je základ

Funkční oblečení, včetně čelenky je základ a lépe poslouží do doby, než si zvládnete pot utřít za jízdy ručníkem. K tomuto umění se musíte nejprve projezdit. Nicméně, mějte radost z každého úspěchu, byť zpočátku nebude připomínat trénink. Zanedlouho si budete jistější, během jízdy se napijete, dokážete sledovat televizi, stoupnete si ze sedla, ty extrémně šikovné zvládnou časem i jízdu bez držení.

foto:dámynakole.cz

Dvě stříbra a bronz. Úspěšní Češi vezou ze zimního MS tři medaile

2018-02-01 autor: media@triatlon.cz zdroj: triatlon.cz
foto-Dvě stříbra a bronz. Úspěšní Češi vezou ze zimního MS tři medaile

Český triatlon vstoupil do roku 2018 fantastickým způsobem! Ze světového šampionátu v zimním triatlonu, který se konal 27. a 28. ledna v rumunském Cheile Gradistei, vezou čeští reprezentanti tři medaile. Nejprve v sobotu Helena Karásková (dříve Erbenová) vybojovala stříbro a Marek Rauchfuss získal bronz. V neděli pak smíšená štafeta přidala další stříbro.

Krásná, ale náročná. Taková byla trať v rumunském Cheile Gradistei. Na triatlonisty tu čekalo 7,5 km běhu, 13,25 km cyklistiky a 10 km běžeckého lyžování. „Pro diváky to byl výjimečný zážitek, protože viděli na téměř celou trať, která byla připravena v biatlonovém areálu na malém prostoru,“ říká Ivo Grabmüller, vedoucí české výpravy. „Užili jsme si i skvělé počasí – jasno, žádný vítr, dostatek sněhu.“

V elitních kategoriích se jako první vydaly na trať ženy. Od startu se na čele pohybovala Helena Karásková, která běžeckou část dokončila na pátém místě. „Byl to asi nejtěžší běh, jaký jsem při zimním triatlonu absolvovala. Vůbec se mi nepovedl. Trápila jsem se,“ vyprávěla po závodě.

Na kole zaznamenala česká závodnice nejlepší čas ze všech účastnic, díky čemuž se posunula na druhou příčku. Jako bývalá reprezentantka v běhu na lyžích může dlouhodobě spoléhat na poslední disciplínu, ani ta jí ale k dalšímu zlatu z MS neposunula. Na vedoucí Rusku Julii Surikovovou ztratila dalších 28 vteřin.

Po dvou zlatých medailích tak Helena Karásková vybojovala na mistrovství světa v zimním triatlonu stříbrnou medaili. „Na startu jsem pomýšlela na zlato, ale nakonec jsem za to stříbro šťastná. Závod se konal ve vysoké nadmořské výšce, což mi nesedí, trochu mě pobolívalo břicho a trať byla náročná. Takže jsem spokojená.“

Zlato si odvezla Ruska Julia Surikovová, bronz brala Rakušanka Romana Slavinecová. Další česká reprezentantka Šárka Grabmüllerová obsadila šestou příčku poté, co se jí nevydařila běžecká část, po ní se ale v průběhu závodu posouvala dopředu.

Penalta připravila Rauchfusse o stříbro
Závod mužů byl o poznání dramatičtější. Nejenže startovní bylo ve srovnání s tím ženským téměř trojnásobné, ale také bylo výkonnostně vyrovnanější. Český reprezentant Marek Rauchfuss se hned od začátku držel na špičce startovního pole.

„Běh byl brutální. V rozměklém sněhu rychle ubývaly síly. Navíc jsem přepálil tempo, a tak mě to hodně bolelo. I tak se mi podařilo do depa doběhnout jen s několikavteřinovou ztrátou. Jenže pak jsem udělal chybu. Nehodil jsem boty do připraveného boxu, takže jsem dostal patnáctivteřinovou penaltu do běžeckého lyžování,“ vypráví Marek.

Na kole si připsal třetí nejrychlejší čas, díky čemuž se posunul na průběžné druhé místo. Stále měl ale před sebou běžecké lyžování, ve kterém si musel vybrat udělenou penalizaci. Ta ho nakonec připravila o jednu pozici ve výsledkové listině. „Nebýt té penalty, skončil by Marek druhý. Když k trestu připočítáte čas na zastavení a rozjetí, je to přibližně 22 vteřin,“ vysvětlil Ivo Grabmüller.

Závod s velkým náskokem ovládl Rus Pavel Andrejev. Druhý skončil jeho krajan Pavel Jakimov, na kterého Marek Rauchfuss ztratil 16 vteřin. „Na jednu stranu jsem zklamaný kvůli penaltě, na druhou stranu jsem s výsledkem spokojený,“ dodal Marek, pro kterého to byl první velký závod po sedmileté pauze zaviněné zraněním. Druhý český reprezentant Vladislav Karásek obsadil 26. místo.

Ve štafetě pro další medaili
Úspěšný víkend pak česká reprezentace uzavřela nedělním závodem smíšených štafet, ve kterém účastníci absolvovali 4x 1,5 km běhu, 2,65 km cyklistiky a 2 km běžeckého lyžování. Češi ve složení Helena Karásková, Vladislav Karásek, Šárka Grabmüllerová a Marek Rauchfuss vybojovali stříbrnou medaili. Z prvního místa se radují favorizovaní Rusové, kteří zvítězili v čase 1:21:48. Češi ztratili 4 minuty a 10 sekund. Třetí Slováci pak zaostali o dalších minutu a 12 sekund.

Výsledky
Muži: 1. Pavel Andrejev 1:33:37, 2. Pavel Jakimov (oba Rus.) 1:35:15, 3. Marek Rauchfuss 1:35:31 … 26. Vladislav Karásek 1:54:45
Ženy: 1. Julia Surikovová (Rus.) 1:47:51, 2. Helena Karásková 1:49:21, 3. Romana Slavinecová (Rak.) 1:53:32 … 6. Šárka Grabmüllerová 2:04:15
Smíšené štafety: 1. Rusko 1:21:48, 2. Česko 1:25:58, 3. Slovensko 1:27:10

Foto: ITU

Pro zlepšení našich služeb, k personalizaci obsahu a reklam a analýze naší návštěvnosti využíváme soubory cookie. Pokud budete pokračovat v používání našeho webu, tak předpokládáme, že s použitím cookie souhlasíte. Více informací o cookie včetně nastavení vašich preferencí získáte zde