Domů / Články
clanky

ČLÁNKY

Při WTS v Edmontonu se představilo hned pět Čechů

2018-07-30 autor: media@triatlon.cz zdroj: triatlon.cz
foto-Při WTS v Edmontonu se představilo hned pět Čechů

Hned pět českých reprezentantů zasáhlo do závodů Světové série v kanadském Edmontonu, kde o víkendu 27.-29. července nastoupili do individuálních závodů i smíšené štafety. „Těší mě, že jsme po spoustě let měli na startu ženského závodu hned tři reprezentantky. Potvrzuje se, že se český triatlon vydal správným směrem,“ těší reprezentačního trenéra Lukáše Vrobela.

První výzvou pro české reprezentanty byly individuální závody. V kategorii žen figurovaly na startovní listině Vendula Frintová, Petra Kuříková a Jana Macháčová, v kategorii mužů si první letošní start ve Světové sérii připsal Jan Čelůstka. „Do poslední chvíle jsme doufali, že se do závodu dostane také Jan Volár, ale velmi těsně to nevyšlo,“ dodal reprezentační kouč.

Vše důležité se odehrávalo v Hawrelak Parku, který se nachází v údolí řeky Severní Saskatchewan. 750 metrů dlouhé plavání proběhlo v jezeře pojmenovaném po tomto parku, 21kilometrová cyklistika byla rozdělena do šesti okruhů, pětikilometrový běh pak do tří. „Cyklistická část byla rozhodující. Okruh se skládal pouze z výjezdu na kopec a následného sjezdu, při kterém nejrychlejší závodníci dosahovali rychlosti až 86 km/h. K podmínkám je ještě potřeba říct, že na Kanadu panovalo nezvyklé horko. Na štafety bylo dokonce přes třicet stupňů a někteří závodníci tu kolabovali,“ popsal Lukáš Vrobel.

V závodě mužů se museli účastníci vyrovnat s velmi kontaktním plaváním, při kterém se Jan Čelůstka zdržel na bójce, kde ho ostatní triatlonisté zavřeli. „Na cyklistice se pak pohyboval ve třetím balíku. Tím, že kolo bylo hodně náročné a navíc se tu sešla všechna cyklistická esa, tak se na čele závodu jelo extrémní tempo a odstup první skupiny stále narůstal. Honza proto mohl bojovat v běhu o 35. až 50. místo. Nakonec z toho bylo 38. místo a časový odstup na vítěze bohužel nestačil na to, aby si připsal body do olympijské kvalifikace,“ popsal závod reprezentační kouč.

Závod mužů ovládl Španěl Mario Mola v čase 51:15. Jan Čelůstka doběhl na 38. pozici v čase 54:57.

Češky závodily bok po boku

Největší favoritkou z českých reprezentantek byla Vendula Frintová, která si v úvodu sezony připsala v seriálu mistrovství světa několik skvělých výsledků. Do Edmontonu ovšem dorazila nemocná, což se na jejím výkonu podepsalo. „Nemoc nejde dobře dohromady s vysokou zátěží. Moje chyba. Tvrdě jsem bojovala, dokončila a zamířila přímo do lékařských rukou,“ napsala pak na svůj Instagram.

Startovní pole se nadělilo už ve vodě, do které Vendula neskákala z příliš výhodného místa, ale pořád byla v pozici, aby mohla bojovat o dobré umístění. Na kole se pak dostala do třetího balíku, ve kterém jela spolu s Petrou Kuříkovou. Cyklistiku zvládly dobře. Pak společně i běžely, což znamenalo pro Vendy slabší běh, pro Petru naopak výkon na hranici možností. Kvůli dřívějšímu nasednutí na kolo Petra bohužel dostala desetisekundovou penaltu, kterou odstála před cílovou rovinkou. V tu chvíli ji předběhly dvě soupeřky, ale ona předvedla takový sprint do cíle, že je zase předběhla,“ popsal závod z pohledu dvou českých závodnic Lukáš Vrobel.

Vendula Frintová doběhla na 24. pozici v čase 1:00:10 a se ztrátou tří minut a 19 sekund na vítěznou Britku Vicky Hollandovou. Petra Kuříková byla jen o jednu příčku a 19 sekund horší. Jana Macháčová bohužel závod nedokončila: „Byla to její premiéra v seriálu WTS a bylo jasné, že to pro ni bude těžké. Bohužel těsně nechytila poslední cyklistický balík a celé kolo tak musela odpracovat sama. I když jela výborně, bohužel byla těsně před koncem cyklistiky předjeta o okruh a byla stažena ze závodu.“

Ve štafetě výkon na hranici možností

Do štafetového závodu šel český tým ve složení – Petra Kuříková, Jan Volár, Jana Macháčová a Jan Čelůstka. Na každého z nich čekalo 300 m plavání, 6,6 km cyklistiky a 1,6 km běhu.

Petra Kuříková byla po plavecké části v patnáctičlenné skupině, která vyjížděla na kolo s odstupem za favorizovanými týmy Velké Británie a USA. V běžecké části se bohužel projevila únava z jejího skvělého výkonu v individuálním závodě. „I tak ale doběhla velmi důstojně, i když s malým odstupem na závodnice před ní,“ chválil Lukáš Vrobel.

Jan Volár nastoupil do plavecké i cyklistické části s obrovskou vervou, díky které se dotáhl na skupinu závodníků před sebou. Na čele závodu se v té době pohybovala sedmičlenná skupina, český tým se díky Volárově úsilí dotáhl na druhou skupinu čítající osm štafet. „Bohužel pak měl nájezd do depa i samotné depo o něco pomalejší. A tak vybíhal přibližně sedm sekund za touto skupinou a tento rozdíl si odnesl až na předávku.“

Jana Macháčová výborně využila síly, které ušetřila z individuálního závodu. „Předvedla skvělý výkon a udržela naši štafetu ve hře, abychom nebyli dojeti o kolo. Může se to zdát jako malý cíl, ale je to první předpoklad k tomu, abychom si připsali body do olympijské kvalifikace. A také je potřeba říct, že v Edmontonu nedokončily závod ani tak silné týmy, jako má Brazílie a především Španělsko,“ dodal Lukáš Vrobel.

Jan Čelůstka přebíral štafetu na 14. pozici, o níž bojoval s rakouskou štafetou. „I když pak musel odstát penaltu za Honzu Volára, který naskočil na kolo o maličko dřív, než mohl, podařilo se mu udržet v závodě. Tím jsme splnili úkol a připsali si body do olympijské kvalifikace. V ní zatím dokázalo bodovat jen 22 zemí. Chci pochválit všechny reprezentanty, že si uvědomovali význam tohoto závodu a šli na absolutní hranu svých možností,“ zhodnotil závod reprezentační trenér.

Foto: Wagner Araujo / ITU Media

Závody SP Mexiko pohledem Honzi Čelůstky

2018-06-11 autor: Honza Čelůstka zdroj: FB Jan Čelůstka
foto-Závody SP Mexiko pohledem Honzi Čelůstky

16.místo na SP v Mexiku není úplně to, proč jsem letěl přes půl světa. Bohužel některé věci neovlivním. Do Huatulca jsem přiletěl už ve středu ráno. Bohužel ještě v sobotu večer AeroMexico netušilo, kde je mé kolo. Musím poděkovat americkým trenérům za pomoc. Nebylo to sice ideální, ale mohl jsem startovat (o 2 čísla menší kolo, o číslo menší tretry a helma) Já měl svůj jen dres a tenisky ve kterých jsem přiletěl. Když jsem si připravoval tenisky, tak jsem si připadal jak největší začátečník :-) Samotné disciplíny byl OK, ale o dobrý výsledek jsem přišel v depech, kdy klasické cyklistické tretry nešly ani obout ani vyzout.

Příběh s kolem měl pokračování po závodě. Kdy mi slavnostně oznámili, že se kolo našlo v Paříži. A že jestli ho už nepotřebuju, tak si ho mám vyzvednout při zpáteční cestě. Jenže než to stihli oznámit Frantíkům, tak ti ho naložili do letadla směr Mexiko. Takže domů můžu zaplatit dalších 150 babek za transport kola, které jsem ani neviděl.

Foto: FB Jan Čelůstka

Změny v zařazení sportovců v systému SCM

2018-06-06 autor: media@triatlon.cz zdroj: triatlon.cz
foto-Změny v zařazení sportovců v systému SCM

Sportovní expertní komise ČTA na svém zasedání rozhodla o změnách v souladu s nastavenými parametry o výkonnostním zařazení sportovců v systému SCM. Změny, které byly provedeny, si můžete prohlédnout zde. Všechny odpovídají plnění stanovených výkonnostních limitů SCM a skutečné prokázané výkonnosti. 

Někteří v systému poskočili výše, jiní naopak díky neplnění stanovených kritérií propadli níže. Celkově však je sledováno, aby zařazení sportovců odpovídalo stanoveným pravidlům a bylo férové. Kdo se snaží a plní si požadované, jde nahoru a naopak. Chceme tak dodržet pravidla, která jsme nastavili na začátku Ročního tréninkového cyklu, tj. zařazovat a držet zařazení dle prokazatelné výkonnosti.

V případě jakýchkoliv dotazů k systému SCM kontaktujte přímo Koordinátora mládeže a SCM p. Milana Kulmana na milan.kulman@triatlon.cz


Foto: triatlon.cz

Pár řádků k MČR v Brně

2018-06-01 autor: Vendula Frintová zdroj: FB Vendula Frintová
foto-Pár řádků k MČR v Brně

Tituly nepočítám, přece jenom jsem jich už stihla nashromáždit za svou kariéru celkem dost. Jsem však velice ráda, že jsem v novém dresu svého mateřského klubu mohla na jeho domácí půdě přidat další titul mistryně ČR! Děkuji moc za podporu Konrad Tools Triathlon Team!

Sedm žen na startu, z toho dvě cizinky, čtyři ženy v cíli je neradostný pohled na současný stav českého triatlonu. O nic lepší není ani situace v kategorii mužů. Někdo může namítnout, že to vidím zbytečně kriticky, ale nemohu jinak. Startuji po většinu roku na zahraničních závodech a na domácím mistrovství jsem startovala opět po několika letech. O to více mě tento stav překvapil. V mých začátcích byla čest a prestiž závodit na MČR, sešla se vždy výborná konkurence a diváci mohli obdivovat výkony našich nejlepších reprezentantů. Vždyť kde jinde, než na domácím MČR by se měla konfrontovat nastupující generace se současnou domácí špičkou? Těch příležitostí není zase tolik. A že zůstala v Brně nevyužita, nebo spíše ji nebylo kým využít, je otázka mířící jinam. Závod v Brně byl tradičně velice dobře zorganizován, tím větší škoda je, že startovní pole bylo tak prořídlé.

Foto: FB Vendula Frintová

Krátký rozhovor s Vendulou Frintovou

2018-06-01 autor: triatlonbazar.cz zdroj: triatlonbazar.cz
foto-Krátký rozhovor s Vendulou Frintovou

O víkendu proběhl Světový pohár v Olympijském triatlonu v japonské Jokohamě. Jak závod probíhal?
Závod probíhal podle podobného scénáře jako většina ženských závodů v poslední době. Po plavecké části se rychle utvořila vedoucí cca. 10ti členná skupina. Já jsem se pohybovala v druhé skupině. V depu naše ztráta narostla na cca. 1:15, takže v běžecké části byl reálný boj o TOP 10. Běželo se od začátku ve velmi ostrém tempu. V cíli jsem nakonec obsadila 7.místo.
 
Závod byl první, kde se daly získat body pro příští Olympijské hry. Cítila jsi nějaký větší tlak před závodem?
Žádný tlak jsem rozhodně necítila. Kvalifikační perioda pro Olympijské hry v Tokiu 2020 trvá dlouhé dva roky, takže závodů a příležitostí pro zisk dostatečného počtu kvalifikačních bodů bude ještě více než dost.
 Výsledek, který si dosáhla, je nejlepší tvůj výsledek ve SP od roku 2016. Jaké faktory (závodní, tréninkové) by tě mohly posunout ještě více? Na čem si myslíš, že ještě musíš zapracovat v porovnání s ostatními?
Rezervy mám ve všech třech disciplínách. Pro ideální vývoj závodu je však nejdůležitější posunout ještě více kupředu plavání. Když člověk nestihne první skupinu po plavecké části, velice těžko se mu poté podaří zvrátit průběh celého závodu.
 
Teď tě čeká dlouhý přesun do Velké Británie na další kolo Světového poháru. Jak se srovnáváš s časovým posunem před samotným závodem?
Závod v Británii se koná až v polovině června a já se ho nezúčastním. Závodit v Evropě je určitě mnohem lepší než v Asii, Americe nebo Austrálii. Vyrovnat se během pár dní s několika hodinovým časovým posunem není nic příjemného. Nejjednodušší je ihned najet na místní režim a vyvarovat se například spánku během dne, aby se člověk snáze přizpůsobil. 

Děkujeme za rozhovor a budeme držet za co nejlepší výsledky v následujících SP v TT.

Foto: FB Vendula Frintová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací