Domů / Články
clanky

ČLÁNKY

Na poháru v Sokolově zazářili junioři

2019-07-15 autor: Michal Včeliš zdroj: karlovarskenovinky.cz
foto-Na poháru v Sokolově zazářili junioři

Mladí triatlonisté zazářili na jezeře Michal. CITY TRIATHLON Sokolov, který se 13.července uskutečnil jako závod Českého poháru v olympijském a sprint triatlonu, ovládli junioři Radim Grebík a Tereza Svobodová. Součástí programu bylo také mistrovství republiky žáků.

Více než 270 triatlonistů si užilo sobotní CITY TRIATHLON Sokolov, který se odehrál v okolí umělého jezera Michal. Na účastníky tam čekalo 750 metrů plavání, 20 kilometrů cyklistiky a 5 kilometrů běhu.

Hlavním lákadlem závodu mužů měl být souboj juniorských reprezentantů s Petrem Soukupem, českým rekordmanem z havajského Ironmana. A tato předpověď se naplno potvrdila. Z nádherně čisté vody sokolovského jezera vybíhal jako první Radim Grebík, ztráta Petra Soukupa ovšem nebyla velká. A poté, co Grebík obdržel penalizaci za chybu v depu, prakticky zcela zanikla.

„Byl jsem trochu překvapený, že jdu z vody první. Pak jsem ale bohužel udělal zbytečnou chybu, kdy jsem vzal kolo dřív, než jsem si nasadil helmu, za což jsem dostal desetivteřinovou penaltu,“ popsal závod Radim Grebík. „Na kole jsem myslel, že pojedeme ve skupině, jenže hned na prvním kruhovém objezdu Filip Václavík upadl, takže se to natrhalo a jezdil jsem na čele sám,“ popsal.

Do depa si pak přivezl více než půlminutový náskok na Petra Soukupa. „Když jsem viděl za sebou Petra, trochu jsem znervózněl, ale podařilo se mi náskok uhlídat,“ dodal Radim Grebík, který v Sokolově obhájil loňské prvenství.

Na druhém místě doběhl se ztrátou minuty a dvaceti sekund Petr Soukup, třetí příčku obsadil Jiří Stuchlík.

Závod žen rozhodl až běh. Také závod žen měl podobný scénář – mladým reprezentantkám se postavila zkušená Lenka Fanturová. Z vody šla jako první Alžběta Hrušková, na druhém místě vybíhala Tereza Svobodová. Prvně jmenovaná ale na kole spadla, a tak obě reprezentantky absolvovaly cyklistickou část společně. Do druhého depa pak dorazila Hrušková jen pár vteřin před svou reprezentační kolegyní.

„Pak se mi ale podařilo prodat běžeckou formu, kterou letos mám, takže jsem se posunula na první místo,“ uvedla Tereza Svobodová, která porazila Alžbětu Hruškovou o 51 sekund. Bronz si ze Sokolova odváží Lenka Fanturová, která se skvělý během posunula z šesté pozice po cyklistice na stupně vítězů.

CITY TRIATHLON Sokolov patřil také amatérským závodníkům, kteří měli na západě Čech svůj vlastní závod. A zejména žákům, kteří bojovali o české tituly.
„Jsme rádi, že se závod vydařil, i když nás už od pátku trápilo počasí. Když se den před závodem zdálo, že je vše připraveno, tak nám vítr shodil oplocení a posunul stany. Nakonec se ale vše zvládlo a snad si závod všichni užili, i když 120 dětí potrápil silný déšť. Spadl nám kámen ze srdce, když se všechny děti v pořádku dostaly do cíle,“ oddechl si Vladimír Malý, ředitel závodu, jehož organizační tým stojí také za Světovým pohárem. Ten se uskuteční 25. srpna v Karlových Varech.

Český pohár v olympijském a sprint triatlonu pokračuje 20. července Triathlonem Mělník.

CITY TRIATHLON Sokolov, 13. července 2019
Muži: 1. Radim Grebík 57:37, 2. Petr Soukup 58:58, 3. Jiří Stuchlík 59:41
Ženy: 1.Tereza Svobodová 1:04:08, 2. Alžběta Hrušková 1:04:59, 3. Lenka Fanturová 1:06:46

Karlovarskenovinky.cz informoval Michal Včeliš z České triatlonové asociace. Foto:ČTA

Triatlonové kempy Petra Vabrouška - rozhovor

2019-05-22 autor: triatlonbazar.cz zdroj: triatlonbazar.cz
foto-Triatlonové kempy Petra Vabrouška - rozhovor

Ahoj Petře na sociálních médiích probíhají krátké reporty o tvém tréninkovém kempu.  Určitě zájemce o triatlon zajímá  více o možnostech si zatrénovat pod tvým vedením.

Jak tvůj kemp probíhá?
Většinou jde o čtyř až pětidenní kemp. Začínáme v květnu dvěma turnusy na tratích Moraviamana s ubytováním přímo na Štěrkáci v Otrokovicích. Další možností je v červenci kemp ve wellness hotelu Lanterna v Beskydech a v září je ještě jeden termín v Otrokovicích. Příští rok budeme v květnu pořádat opět jeden termín i v Kaprunu na tratích Ironmana 70.3 v Zell am See s možností startu na Trimotion Saalfelden.
 
S kým spolupracuješ při pořádání a samotném průběhu?

V Otrokovicích máme osvědčenou partu odborníků, takže se klienti seznámí s know-how více trenérů. Plavání v bazénu je pod vedením Viléma Čejky, kterému prošlo rukama mnoho plaveckých a triatlonových reprezentantů, trénink v neoprenu mám pod palcem já, stejně jako cyklistické tréninky. Běháme s Vlasťou Bukovjanem (elitní běžec s maratonem za 2:15 a trenér Roberta Štefka, který se aktuálně připravuje také na Moraviamana), posilujeme pod vedením Rosti Košárka a Tomáše Smolíka (Rosťa je osobní trenér mnoha hokejistů z NHL, Tomáš také a navíc je i sám aktivní triatlet). Večer vždy protahujeme pod vedením skvělé fyzioterapeutky (a úspěšné ultramaratonkyně) Věrky Vystrčilové. O fyziologii sportovce si popovídáme i s MUDr. Burgetem z Cardiofit.cz.
Na Lanterně mám veškeré tréninky pod palcem já, stejně jako u kempu v Kaprunu.
 
Mohl by jsi nám popsat zázemí a kde kemp probíhá?
Otrokovice nabízejí velmi jednoduché ubytování ve mládežnické ubytovně Sluníčko. Výhodou ale je naše soukromí a skvělá poloha v zázemí Moraviamana, na trať plavání, kola i běhu je to 20 metrů. Bezlepková plná penze je dovážena přímo do Sluníčka. V Kaprunu bydlíme v luxusním penzionu přímo v centru města se saunou a polopenzí. V pěší vzdálenosti je akvapark s vyhřívaným venkovním bazénem. Kemp v Beskydech má zázemí v luxusním wellness hotelu Lanterna a v ceně je skvělá polopenze rozšířená o superpotraviny a volný vstup do posilovny, bazénu i wellness (v Lanterně i v hotelu Horal). Trénujeme také na tratích populárního Valachymana, včetně plavání venku v místním Balatonu. Je zde možná účast na silnici i na MTB.
 
Ohlasy účastníků na trénink? Jsou schopni absolvovat vše nebo volíš individuální přístup?

Prozatím máme z  99% ohlasy jen pozitivní a největším vyznamenáním nám je, že se mnozí opakovaně vracejí. Co do objemu a intenzity máme vždy individuální přístup. Když jdeme na kolo, někdo jede 20 km, další 45 nebo 60, vytrvalci klidně 120… Pokaždé projíždíme kolem Sluníčka a každý může skončit, když cítí, že má dost. Všechny kempy končíme tréninkovým triatlonem a snažíme se, aby si ho každý užil nezničený.
 
Je kemp vhodný i pro začátečníka nebo pro pokročilého triatlonistu?
Měli jsme absolutní začátečníky, chystající se na svůj první sprint i borce, kteří měli za sebou řadu extrémních Ironmanů po světě. Obě skupiny odjižděly spokojeně a je krásné sledovat, jak se při besedách na různá triatlonová témata i navzájem obohacují.
 
Začínající triatlonisté mají většinou obavu z plavání a velkých tréninkových objemů, jak to máš v kempu nastaveno ty?
Jak už jsem zmínil. Každý před kempem odpovídá na dotazník ohledně dosavadních tréninkových objemů, absolvovaných závodech,  plánovaných startech… Už předem víme, co od každého zhruba očekávat a kolik si kdo může a má naložit. Obavy jsou naprosto zbytečné.
 
Jeden kemp právě probíhá, na kdy máš naplánované další?
Teď končíme druhý kemp v Otrokovicích. Další bude 11.-14.7. v Beskydech (2 týdny před Valachymanem) a pak 12.-15.9. v Otrokovicích. Na oba jsou ještě volná místa.
Pro větší skupiny (oddíly,….) můžeme zorganizovat i kemp “na zakázku”.
Zájemci o více informací mi mohou napsat na petr@vabrousek.cz
 
Nejbližší kempy
https://www.valachy.cz/lanterna/pobyty/triatlonovy-kemp-s-ironmanem-petrem-vabrouskem/
https://www.tricamp.cz/index.php/cs/otrokovice-2

Jak natrénovat plavání na krátký triatlon

2019-03-19 autor: Tomáš Brtník zdroj: Arenashop.cz
foto-Jak natrénovat plavání na krátký triatlon

Chodíte si zaplavat párkrát týdně a hledáte cestu, jak své úsilí prověřit? Pusťte se do sprint triatlonů! Závody, které jsou určené pro širokou veřejnost, mají plavání dlouhé 750 metrů. Jak se na ně připravit? Zeptali jsme se vedoucího sekce plavání VSC Tomáše Brtníka.
„Základním předpokladem pro start v takovém závodě, je zvládnout techniku kraul,” říká Tomáš Brtník.„Je totiž nejrychlejší a co se energetického výdeje týče, nejúspornější. Pokud se s ní zatím perete, nezoufejte, k dostatečné úrovni pro zvládnutí 750 metrů se dá natrénovat za pár týdnů. Pokud se budete systematicky namáčet tři dny v týdnu hodinu a vydržíte to dva až tři měsíce, mělo by to stačit.

Vsaďte na trenéra nebo skupinu
Systematičnost je třeba vidět v odborném vedení, pokud se v kraulu ještě necítíte úplně jistí. Naše tři jednotky v týdnu by bylo optimální rozdělit na minimálně jednu s trenérem. Někoho najdete, buď z řad profíků nebo oslovte plavce. Takový člověk vás posune v technice plavání. 

Jeden trénink věnujte technice
Pravděpodobně se budete věnovat poloze těla na hladině, protože jako začínající spíš brzdíte sami sebe, takže zlepšení techniky pro vás v prvním kroku bude přínosnější než řešit efektivitu záběru. Připravte se, že šnorchl a ploutve pro vás budou nejdůležitějšími pomocníky, protože právě ty vám jednotlivá cvičení i souhru ze začátku velmi usnadní.  

Druhý trénink zaměřte na kondici
Využijete je pro další zdokonalování techniky i kondiční trénink. Bez něj to nepůjde, přeci jen 750 metrů vám zabere kolem 15 minut, a to už vyžaduje základní úroveň vytrvalosti. Té věnujte druhý trénink. V ideálním případě vám trenér poradí, co plavat. Začněte krátkými úseky s krátkým odpočinkem a postupně prodlužujte uplavanou vzdálenost. V případě, že plavete na 25 m bazéně, začněte s motivem podobným 10 - 20 x 25 m kraul s intervalem odpočinku 15 vteřin. Postupně můžete prodlužovat délku plavaných úseků tak, abyste byli schopni plavat 8 x 100 m kraul s intervalem odpočinku 20 vteřin. 

Poctivě, ale i postupně
Pokud takový motiv zvládnete, 750 metrů vás nezaskočí. Pro svou jistotu si ale tuhle vzdálenost zkuste v kuse, abyste věděli, že jste pro přípravu udělali vše. Máte na to spoustu týdnů, přidávejte postupně, drobnými krůčky bude mít zlepšení trvalejší účinek.
Kondiční část vám celou hodinu nezabere, proto si před ní můžete dát v rámci rozplavání opakování z předchozího vedeného tréninku. Zkuste si zapamatovat cvičení a ke každému jeden technický úkol, na kterém ve vašem případě nejvíce záleží.  

Třetí trénink opakujte, co je třeba
Náplň třetí jednotky bude na zvážení vašeho poradce. Možná budete potřebovat pracovat na technice, nebo víc plavat. Druhý případ bude platnější s blížícím se závodem.

Za krátkou dobu přípravy se asi dál v tréninku nedostanete. Myslete ale na to, že po dokončení krátkého triatlonu se stáváte pokročilým plavcem a dveře do světa plaveckého tréninku se vám začínají otevírat. A na tom se dá postavit vaše další snažení.”


Foto: web -  arenashop.cz

Na úvod SP byl Linduška 17., Čelůstku a Volára odsunul pád

2019-02-13 autor: media@triatlon.cz zdroj: triatlon.cz
foto-Na úvod SP byl Linduška 17., Čelůstku a Volára odsunul pád

Sezona světového poháru odstartovala. První letošní závod se uskutečnil v neděli 10. února v jihoafrickém Kapském Městě. František Linduška finišoval na 17. místě, Jan Čelůstka byl 40., Jan Volár doběhl 50. Umístění dvou českých závodníků ale ovlivnil hromadný pád.

V Jihoafrické republice se závodilo na distancích sprint triatlonu. 750 metrů plavání se odehrálo v přístavu, který dokázal i přes silný vítr eliminovat velké vlny. „Plavecká část byla ale bohužel neregulérní, protože pravidla říkají, že první bójka by měla být přibližně naproti středu startovního pontonu. Tady ale byla silně posunutá doprava, takže i závodník stojící na tomto okraji pontonu musel na tu stranu uhýbat,“ říká reprezentační kouč Lukáš Vrobel. Na kole pak závodníci absolvovali 20 km v pěti okruzích. Pětikilometrová běžecká část byla rozdělená do dvou okruhů.

Na startu se sešla vzhledem k probíhající olympijské kvalifikaci velmi kvalitní konkurence, o čemž svědčí i startovní čísla, která se přidělují podle světových žebříčků – čeští reprezentanti dostali čísla od 34. pozice výš.

Vyšší startovní čísla (a tedy i nevýhodné startovní pozice) v kombinaci s neregulérní tratí plavání zkomplikovaly českým reprezentantům boj o přední příčky. Linduška vylézal z vody dvacátý, Čelůstka 43. a Volár 55. „Plavecká část byla velmi rychlá, protože se na startu sešli skvělí plavci, kteří dokážou konkurenci uplavat i v závodech mistrovství světa,“ říká Lukáš Vrobel. „Chtěl bych ale pochválit Honzu Čelůstku, který v plavání zaznamenal oproti loňsku velký progres.“

Hromadný pád i hádka v cíli

Na kole se pak na čele utvořila sedmičlenná skupina, kterou pronásledovaly dva dvacetičlenné balíky. Zbytek startovního pole byl roztrhán do malých skupinek. Linduška se pohyboval ve druhé skupině, Čelůstka s Volárem byli ve třetí. Bohužel hned v prvním kole došlo k hromadnému pádu třetí skupiny ve chvíli, kdy se začala přibližovat té druhé.

„Protože bylo hodně větrno, jel se takzvaný terezín. Rakouský závodník Pertl, který skupinu vedl, ale závodníky navedl na patník v silnici, kterému se ostatní neměli šanci vyhnout. On sám uhnul na poslední chvíli, Honza Čelůstka se ještě stihl těsně vyhnout, i když si škrtl pedálem, ale všichni ostatní spadli. Dokonce došlo v jiném týmu i k nějaké zlomenině. V cíli si to pak všichni s rakouským závodníkem ostře vyříkávali – on sám říkal, že na té dlouhé a přehledné rovině zúžení ani patník neviděl. Oba Honzové tím byli odsouzení do boje nejlépe o 38. místo,“ vysvětluje Lukáš Vrobel.

Ve zbytku cyklistiky se František Linduška držel na čele a do depa tak přijel ve vedoucí skupině, která čítala přibližně 35 závodníků. Jan Čelůstka přijel ve druhé, osmičlenné skupině. Jan Volár pak cyklistiku odpracoval sólo jízdou v závěru startovního pole.

V běžecké části pak všichni čeští reprezentanti podali stabilní výkony. František Linduška si doběhl pro 17. místo, když ho vítězný Brit Alex Yee předstihl pouze o 59 vteřin. Jan Čelůstka dokončil na 40. místě se ztrátou 2,5 minuty. Jan Volár finišoval na 50. příčce se ztrátou necelých čtyř minut.

„Za běžeckou část bych rád pochválil Honzu Volára, který se v běhu zlepšil. Cyklistika ho ale bohužel stála hodně sil, a tak únava nohou nedovolila proměnit tuto zlepšenou výkonnost v lepší závodní čas,“ hodnotí závod reprezentační kouč. „A pochválit musím samozřejmě Frantu Lindušku. I když v prosinci podstoupil operaci, dokázal se vrátit do dobré formy, kterou měl na konci minulé sezony.“

Výsledky
Světový pohár, Kapské Město, 10. února 2018

Muži: 1. Alex Yee (GBR) 52:04, 2. Tony Smoragiewicz (USA) 52:19, 3. Joao Silva (POR) 52:19 … 17. František Linduška 53:03, 40. Jan Čelůstka 54:33, 50. Jan Volár 55:53

Foto: triatlon.cz

Lenka Kovářová rezignovala na funkci předsedkyně Rady

2018-12-14 autor: media@triatlon.cz zdroj: triatlon.cz
foto-Lenka Kovářová rezignovala na funkci předsedkyně RadyČeský triatlon už nepovede Lenka Kovářová, která se rozhodla rezignovat na funkci předsedkyně Rady České triatlonové asociace. Novým členem Rady na základě kooptace a statutárním zástupcem ČTA se stává generální sekretář Antonín Bauer.

Lenka Kovářová seznámila vedení asociace se svým rozhodnutím během středečního zasedání, kdy se zároveň vzdala i členství v Radě. Její nástupce (předseda Rady ČTA) bude zvolen na nejbližší valné hromadě. Do té doby povede asociaci na základě usnesení Rady z pozice statutárního zástupce Antonín Bauer, který byl na návrh členů Rady nově mezi ně kooptován.

„V krátkém čase musíme provést všechny potřebné legislativní kroky k tomu, aby změna statutárního zástupce nijak nepoznamenala chod České triatlonové asociace, která zůstává důvěryhodným partnerem pro své členy, pořadatele závodů, obchodní partnery i pro státní instituce,“ říká Antonín Bauer. „Osobní rozhodnutí Lenky Kovářové musíme respektovat. Jménem ČTA bych však rád i touto cestou poděkoval Lence za velmi dobrou práci, kterou pro triatlon odvedla a do dalších aktivit jí přeju mnoho energie a sil.“

Lenka Kovářová působila ve vedení českého triatlonu od roku 2010, když nejprve zastávala funkci sportovní ředitelky, od roku 2014 pak byla předsedkyní asociace. „Byla to léta krásná, v mnohém krásnější než léta strávená vrcholových sportem,“ říká dvojnásobná účastnice olympijských her. „Během té doby se podařilo český triatlon výrazně posunout po finanční, projektové i personální stránce. V souvislosti s těmito úspěchy však začínám vnímat tlak na svou osobu i jistý typ vyhoření spojený s administrativními a organizačními činnostmi. Ačkoliv jsem vždy pracovala pro český triatlon v souladu se svým nejlepším přesvědčením, ze současné situace jsem získala pocit, že nastal čas odejít. Sportu jako takovému se chci věnovat dále, je ale na čase hledat další výzvy a inspiraci. Triatlon však v mém srdci zůstává a jeho další cestu budu sledovat a fandit mu,“ dodává Lenka Kovářová.

Foto:triatlon.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací