Domů / Články
clanky

ČLÁNKY

EP juniorů Olštýn: 3 junioři v top 10

autor: Jakub Marek, M. Včelič zdroj: TTbatźar, ČTA
foto-EP juniorů Olštýn: 3 junioři v top 10

V juniorských závodech navázali na výborné výkony z předchozího Evropského poháru v italském Caorle sourozenci Juránkovi. Lukáš si připsal 6. příčku, která znamenala pro českou výpravu nejlepší výsledek závodu, Heidi pak patří 8. příčka. Vynikající umístění v nejlepší desítce si připsali také Filip Tlamka na sedmé pozici a Jakub Marek, který byl desátý. Jen těsně za desítkou skončila 11. Dana Přikrylová a ocenění zaslouží i 15. příčka Kateřiny Mičkové.

„Výsledky jsou skvělé! Myslím, že se ještě nestalo, abychom měli tři kluky v nejlepší desítce a tři holky v nejlepší patnáctce. V závodě národů jsme v juniorech i juniorkách druzí, což považuji za velký týmový posun. Zároveň mám velkou radost z toho, že Češi závod opravdu tvoří a jsou při něm hodně vidět, to považuji za důkaz progresu, který se nám povedlo udělat,“ říkal nadšeně trenér juniorské reprezentace Radek Eliáš. „V závodě kluků jeli excelentně Juránek, Kuba Marek a Tlamka, kteří se z druhého balíku dotáhli do prvního. A následně běželi lépe než vítěz závodu. V závodě holek jsme měly tři závodnice ve druhém balíku, protože čelo bylo odjeté, také ony předvedly excelentní výkony!“

Výsledky:
Evropský pohár juniorů, Olštýn (Polsko), 29. května 2021
Junioři: 1. Sebastian Wernersen (Nor.) 56:35 … 6. Lukáš Juránek +41, 7. Filip Tlamka +46, 10. Jakub Marek +1:02, 22. Matěj Marek +1:49, 27. Šimon Michálek +2:29, 58. Robert Kostlán +8:01, David Eliáš nedokončil.
Juniorky: Barbara De Konig (Niz.) 1:02:16 … 8. Heidi Juránková +1:42, 11. Dana Přikrylová +2:09, 15. Kateřina Mičková +2:55, 22. Kristýna Dvořáková +3:57, 30. Julie Balcarová +6:22, 32. Eliška Říhová +6:58

EPJ Caorle: Nejlépe si vedli sourozenci Juránkovi

autor: Jakub Marek, M. Včelič zdroj: TTbatźar, ČTA
foto-EPJ Caorle: Nejlépe si vedli sourozenci Juránkovi

Na pobřeží Středozemního moře odcestovalo pod vedením trenérů Radka Eliáše a Martina Korouse celkem 17 závodníků – 10 juniorů a 7 juniorek. V Itálii se připravovali celý týden před závodem, přímo v Caorle měli totiž k dispozici bazén, který je v Česku pro většinu z juniorů stále jen obtížně dostupný. Závodní program pak odstartoval v sobotu semifinálovými rozjížďkami a vyvrcholil nedělním finálovými jízdami. V obou dnech přitom reprezentanti absolvovali 300 m plavání v moři, 9,5 km dlouhé rovinaté kolo a 1,9 km běhu.

Nedělní program odstartoval pro české barvy skvěle! Kateřina Hadravová zvítězila ve finále B! Do něho zasáhla také Natálie Fraňková, která dokončila na 28. místě. „Katka si vedla skvěle Na kole dotáhla první balík, v běhu pak dominovala a zvítězila velmi suverénně,“ chválil reprezentační trenér.
Desítka českých juniorů se rozdělila do čtyř semifinálových rozjížděk. Nejlépe si z nich vedl Lukáš Juránek, který si dojel pro 2. místo (semifinále C). Skvělé výkony ale předvedli také Filip Tlamka (5. místo v semifinále A) a Jakub Marek (7. místo v semifinále B). Už v semifinále závod skončil pro Šimona Michálka a Jakuba Homolu.

Ve finále A ale české závodnice opustilo štěstí. Nejprve došlo ke kolizi Heidi Juránkové, Dany Přikrylové a Kristýny Dvořákové při náběhu do druhého depa, při které z nezkušenosti ztratily drahocenný čas. „Do té chvíle si přitom počínaly velmi dobře a byly součástí vedoucí skupiny. Také v běhu si vedly parádně,“ řekl reprezentační trenér. Nakonec si dojely pro toto umístění: 8. Heidi Juránková, 12. Dana Přikrylová, 20. Kristýna Dvořáková, 24. Kateřina Mičková a 29. Eliška Říhová. Heidi Juránkovou dělilo i přes zmíněnou kolizi od medaile jen 21 vteřin.
Junioři ve finále A nastoupili po dívkách. Nejlépe z nich zaplaval Jakub Marek, ale kvůli chybě v depu nezachytil první skupinu. Jako druhý z Čechů šel z vody Filip Tlamka, ale také on po nepovedeném depu odjížděl s druhým balíkem. Nejhorší výchozí pozici měl po plavání Lukáš Juránek, ten si ve zbytku závodu ale vedl nejlépe z nich, i když také on ve druhém depu ztratil několik sekund, a finišoval na 10. místě, Jakub Marek si připsal při své premiéře v EPJ 20. místo, Filip Tlamka dokončil jako 25.
Také čeští junioři byli ve finále B hodně vidět! David Eliáš v něm skončil 6., Matěj Marek 8., David Korous 10., Filip Nýdrle 16. a Robert Kostlán 25. „Kluci měli finále B ve své režii. Měli skvělá depa, podali excelentní výkony a v cyklistické části udělali celý závod.

„Pro většinu závodníků se jednalo o jejich premiéru v Evropském poháru, byla to tedy pro ně velmi důležitá zkušenost. Pochvalu si zaslouží zejména sourozenci Juránkovi a Dana Přikrylová. Výborné výkony předvedli dorostenci, junioři potvrdili svou výkonnost. Jsem rád, že po společné přípravě u nich byl vidět progres,“ zakončil své hodnocení Radek Eliáš, který za 14 dnů zamíří s juniorským výběrem do polského Olštýna.

SP Arzachena: Kuříková vybojovala na drsných kopcích 13. místo

autor: M. Včelič zdroj: ČTA
foto-SP Arzachena: Kuříková vybojovala na drsných kopcích 13. místo

Na mimořádně náročné trati v Arzacheně se konal další závod Světového poháru v triatlonu. Nejlepší Češkou byla v sobotu 29. května na 13. místě Petra Kuříková. Pro životní výsledek si dojel Radim Grebík, který ve svém teprve třetím závodě mezi dospělými vybojoval 22. místo.
Po 750 metrů dlouhé plavecké části ve vodách Středozemního moře šla jako první z Češek z vody Kuříková, která na nejrychlejší ztratila 28 sekund. Hrušková vybíhala na pláž o dvě vteřiny později na 30. pozici. Frintová, která nastupovala na start s číslem 1, byla po plavání na 33. příčce s mankem 40 sekund.
Ve velmi tvrdé cyklistické části, která měřila 19,3 km, se musely závodnice třikrát poprat s náročným stoupáním, na němž pokaždé překonaly víc než 100 výškových metrů. Na čele se utvořila dvanáctičlenná skupina, ve které Česko nemělo zastoupení. Kuříková jezdila ve skupině na 17. až 28. místě. Hrušková pracovala v balíku na 29. až 46. příčce.
„Ten náročný kopec opravdu hodně ovlivnil závod. Už při prvním výjezdu několik holek slezlo z kola a ze závodu odstoupilo. Pro mě to byla nová zkušenost, ve Světovém poháru jsem něco takového ještě nezažila. Snažila jsem se proto jezdit spíše takticky,“ řekla Kuříková.
Frintová byla součástí třetí skupiny. Zkušená závodnice ale po prvním okruhu odstoupila. „Startovat s číslem 1 není většinou žádná výhoda, což se potvrdilo. V prvním okruhu měla přede mnou americká závodnice děsivý pád, který mě připravil o pozici ve skupině. Jelikož pak už nebylo moc o co bojovat, rozhodla jsem se odstoupit na konci druhého okruhu a ušetřit síly na příští týden, kdy mě čeká velice náročný závod mistrovství světa v Leedsu,“ uvedla česká reprezentantka.
Pětikilometrový běh pak pořadatelé rozdělili do dvou okruhů v ulicích Arzacheny. Ani na něm nechyběla stoupání. Kuříková do něho vstupovala ze 16. pozice jako členka druhé skupiny. Cílem proběhla jako třináctá se ztrátou 1:47 na vítěznou Němku Gomez-Islingerovou.
„Běh je to moje nejsilnější disciplína, a tak se na něj obvykle těším, ale tentokrát mi moc sil nezbylo. Pár holek z naší skupiny mi uteklo, ale zase se podařilo dotáhnout několik soupeřek z té první skupiny, takže mohu být s celkovým umístěním spokojená,“ dodala Kuříková.
Hruškové patřila po druhém depu 39. příčka, v běhu se o několik příček propadla a ve slunečném počasí si doběhla pro konečnou 46. pozici, kterou jí přisoudila ztráta 6:56.
Grebík si připsal životní výsledek
V závodě mužů naskakoval Radim Grebík po plavecké části na kolo na 21. příčce se ztrátou 19 vteřin. „Pro mě samotného bylo překvapením, že jsem tak vepředu. Dokud jsme nenasedli na kolo, vůbec jsem nevěděl, jak jsem na tom,“ usmíval se Grebík po závodě. Jan Volár opustil první depo jako 55. závodník se ztrátou 43 sekund
Cyklistickou část pak Grebík absolvoval v první skupině, která čítala 24 závodníků včetně Brita Johnnyho Brownleeho či Nora Blummenfelta, vítěze posledního závodu mistrovství světa i světového poháru v Lisabonu. „Pro mě to byl zážitek. Nevěřil jsem tomu, že jsem tam s nimi. Byl jsem na takových pozicích poprvé, tak jsem sledoval, jak se jezdí vepředu. Jen jsem si říkal, že s nimi musím ty tři kola vydržet a neudělat žádnou chybu. Do kopce jsme přitom vždycky jeli úplnou hranu,“ popsal Grebík.
Volár bohužel do druhého depa nedorazil, už po prvním kole cyklistické části odstoupil kvůli technické závadě na přehazovačce.
Do běžecké části šel Grebík v kontaktu s nejlepšími – na 12. místě se ztrátou 4 vteřin na prvního závodníka. Cílem pak proběhl na 22. pozici, když na vítězného Jonathana Brownleeho ztratil 91 vteřin. „Ještě nemám natrénováno na to, abych hned z depa běžel úplnou hranu. Takže se tam udělala malá mezera. Jak foukalo, už to nešlo moc dotáhnout. I když se mi běželo čím dál lépe, oni naopak zpomalovali, tak už se s tím nedalo moc dělat. 22. místo beru, ale na tom běhu jsem mohl být trochu silnější,“ dodal.

Výsledky:
Světový pohár, Arzachena (Itálie), 29. května
Ženy: 1. Marlene Gomez-Islingerová (Něm.) 1:00:51, 2. Julie Derronová (Švýc.) +4, 3. Verena Steinhauserová (It.) +19 … 13. Petra Kuříková +1:47, 46. Alžběta Hrušková +6:56, Vendula Frintová nedokončila
Muži: 1. Jonathan Brownlee (V.Brit.) 54:48, 2. Adrien Brifford (Švýc.) +5, 3. Mario Mola (Šp.) +11 …  22. Radim Grebík +1:31, Jan Volár nedokončil

Změna termínu: SUPERSPRINT Zlín bude 9.-10. května

autor: Tomáš Petr zdroj: triatlon.cz
foto-Změna termínu: SUPERSPRINT Zlín bude 9.-10. května

Pořadatelé závodu SUPERSPRINT Triatlon Zlín 2020, který odstartuje novou sezonu Českého poháru v olympijském a sprint triatlonu, museli reagovat na nečekanou událost a změnit termín závodu. Uskuteční se 9.-10. května 2020.

Ačkoliv měli pořadatelé datum zarezervované s městem Zlín s dostatečným předstihem, vypovědělo jim vedení města v nedávné době termín a dalo tak přednost jiné sportovní akci. Nově se tak SUPERSPRINT Triatlon Zlín uskuteční o druhém květnovém víkendu.

Jménem pořadatele a České triatlonové asociace se omlouváme za změnu a děkujeme za pochopení!

Tomáš Petr, technický ředitel ČTA  Foto: FB ČTA

Pár plaveckých motivů před během svátků

autor: triatlonbazar.cz zdroj: triatlonbazar.cz
foto-Pár plaveckých motivů před během svátků

V rychlém náhledu přinášíme inspiraci na plavecký workout zaměřený na rychlost. Trénink pomáhá rozvinout tělu rychlost a udržet jí po delší dobu.
Jednohodinový rychlostní trénink:
Zahřátí - rozplavání: 500 m: 100m kraul - 25m znak opakujte 4x

Hlavní set 1: 600m: 50m kraulový kop, 2x50m kraulové ruce s rychlými obrátkami a odrazem od stěny, 3x50m kraul (25m ostře, 25m volně) rychleji než Vaše komfortní zóna, opakujte 2x

Hlavní set 2: 1500m: kraul 16x25m s intervalem 5s, 100m lehce, 16x25m s intervalem 5s (jednou rychleji o 10s, jednou pomaleji o 10s), 100m volně, 16x25m rychleji o 5s než první sada 25m, 100 m volně

Vyplavání: 400m: volně střídat prsa, znak, libovolný způsob
Celkem naplaváno: 3000m

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací