Domů / Články
clanky

ČLÁNKY

Jak natrénovat plavání na krátký triatlon

2019-03-19 autor: Tomáš Brtník zdroj: Arenashop.cz
foto-Jak natrénovat plavání na krátký triatlon

Chodíte si zaplavat párkrát týdně a hledáte cestu, jak své úsilí prověřit? Pusťte se do sprint triatlonů! Závody, které jsou určené pro širokou veřejnost, mají plavání dlouhé 750 metrů. Jak se na ně připravit? Zeptali jsme se vedoucího sekce plavání VSC Tomáše Brtníka.
„Základním předpokladem pro start v takovém závodě, je zvládnout techniku kraul,” říká Tomáš Brtník.„Je totiž nejrychlejší a co se energetického výdeje týče, nejúspornější. Pokud se s ní zatím perete, nezoufejte, k dostatečné úrovni pro zvládnutí 750 metrů se dá natrénovat za pár týdnů. Pokud se budete systematicky namáčet tři dny v týdnu hodinu a vydržíte to dva až tři měsíce, mělo by to stačit.

Vsaďte na trenéra nebo skupinu
Systematičnost je třeba vidět v odborném vedení, pokud se v kraulu ještě necítíte úplně jistí. Naše tři jednotky v týdnu by bylo optimální rozdělit na minimálně jednu s trenérem. Někoho najdete, buď z řad profíků nebo oslovte plavce. Takový člověk vás posune v technice plavání. 

Jeden trénink věnujte technice
Pravděpodobně se budete věnovat poloze těla na hladině, protože jako začínající spíš brzdíte sami sebe, takže zlepšení techniky pro vás v prvním kroku bude přínosnější než řešit efektivitu záběru. Připravte se, že šnorchl a ploutve pro vás budou nejdůležitějšími pomocníky, protože právě ty vám jednotlivá cvičení i souhru ze začátku velmi usnadní.  

Druhý trénink zaměřte na kondici
Využijete je pro další zdokonalování techniky i kondiční trénink. Bez něj to nepůjde, přeci jen 750 metrů vám zabere kolem 15 minut, a to už vyžaduje základní úroveň vytrvalosti. Té věnujte druhý trénink. V ideálním případě vám trenér poradí, co plavat. Začněte krátkými úseky s krátkým odpočinkem a postupně prodlužujte uplavanou vzdálenost. V případě, že plavete na 25 m bazéně, začněte s motivem podobným 10 - 20 x 25 m kraul s intervalem odpočinku 15 vteřin. Postupně můžete prodlužovat délku plavaných úseků tak, abyste byli schopni plavat 8 x 100 m kraul s intervalem odpočinku 20 vteřin. 

Poctivě, ale i postupně
Pokud takový motiv zvládnete, 750 metrů vás nezaskočí. Pro svou jistotu si ale tuhle vzdálenost zkuste v kuse, abyste věděli, že jste pro přípravu udělali vše. Máte na to spoustu týdnů, přidávejte postupně, drobnými krůčky bude mít zlepšení trvalejší účinek.
Kondiční část vám celou hodinu nezabere, proto si před ní můžete dát v rámci rozplavání opakování z předchozího vedeného tréninku. Zkuste si zapamatovat cvičení a ke každému jeden technický úkol, na kterém ve vašem případě nejvíce záleží.  

Třetí trénink opakujte, co je třeba
Náplň třetí jednotky bude na zvážení vašeho poradce. Možná budete potřebovat pracovat na technice, nebo víc plavat. Druhý případ bude platnější s blížícím se závodem.

Za krátkou dobu přípravy se asi dál v tréninku nedostanete. Myslete ale na to, že po dokončení krátkého triatlonu se stáváte pokročilým plavcem a dveře do světa plaveckého tréninku se vám začínají otevírat. A na tom se dá postavit vaše další snažení.”


Foto: web -  arenashop.cz

Na úvod SP byl Linduška 17., Čelůstku a Volára odsunul pád

2019-02-13 autor: media@triatlon.cz zdroj: triatlon.cz
foto-Na úvod SP byl Linduška 17., Čelůstku a Volára odsunul pád

Sezona světového poháru odstartovala. První letošní závod se uskutečnil v neděli 10. února v jihoafrickém Kapském Městě. František Linduška finišoval na 17. místě, Jan Čelůstka byl 40., Jan Volár doběhl 50. Umístění dvou českých závodníků ale ovlivnil hromadný pád.

V Jihoafrické republice se závodilo na distancích sprint triatlonu. 750 metrů plavání se odehrálo v přístavu, který dokázal i přes silný vítr eliminovat velké vlny. „Plavecká část byla ale bohužel neregulérní, protože pravidla říkají, že první bójka by měla být přibližně naproti středu startovního pontonu. Tady ale byla silně posunutá doprava, takže i závodník stojící na tomto okraji pontonu musel na tu stranu uhýbat,“ říká reprezentační kouč Lukáš Vrobel. Na kole pak závodníci absolvovali 20 km v pěti okruzích. Pětikilometrová běžecká část byla rozdělená do dvou okruhů.

Na startu se sešla vzhledem k probíhající olympijské kvalifikaci velmi kvalitní konkurence, o čemž svědčí i startovní čísla, která se přidělují podle světových žebříčků – čeští reprezentanti dostali čísla od 34. pozice výš.

Vyšší startovní čísla (a tedy i nevýhodné startovní pozice) v kombinaci s neregulérní tratí plavání zkomplikovaly českým reprezentantům boj o přední příčky. Linduška vylézal z vody dvacátý, Čelůstka 43. a Volár 55. „Plavecká část byla velmi rychlá, protože se na startu sešli skvělí plavci, kteří dokážou konkurenci uplavat i v závodech mistrovství světa,“ říká Lukáš Vrobel. „Chtěl bych ale pochválit Honzu Čelůstku, který v plavání zaznamenal oproti loňsku velký progres.“

Hromadný pád i hádka v cíli

Na kole se pak na čele utvořila sedmičlenná skupina, kterou pronásledovaly dva dvacetičlenné balíky. Zbytek startovního pole byl roztrhán do malých skupinek. Linduška se pohyboval ve druhé skupině, Čelůstka s Volárem byli ve třetí. Bohužel hned v prvním kole došlo k hromadnému pádu třetí skupiny ve chvíli, kdy se začala přibližovat té druhé.

„Protože bylo hodně větrno, jel se takzvaný terezín. Rakouský závodník Pertl, který skupinu vedl, ale závodníky navedl na patník v silnici, kterému se ostatní neměli šanci vyhnout. On sám uhnul na poslední chvíli, Honza Čelůstka se ještě stihl těsně vyhnout, i když si škrtl pedálem, ale všichni ostatní spadli. Dokonce došlo v jiném týmu i k nějaké zlomenině. V cíli si to pak všichni s rakouským závodníkem ostře vyříkávali – on sám říkal, že na té dlouhé a přehledné rovině zúžení ani patník neviděl. Oba Honzové tím byli odsouzení do boje nejlépe o 38. místo,“ vysvětluje Lukáš Vrobel.

Ve zbytku cyklistiky se František Linduška držel na čele a do depa tak přijel ve vedoucí skupině, která čítala přibližně 35 závodníků. Jan Čelůstka přijel ve druhé, osmičlenné skupině. Jan Volár pak cyklistiku odpracoval sólo jízdou v závěru startovního pole.

V běžecké části pak všichni čeští reprezentanti podali stabilní výkony. František Linduška si doběhl pro 17. místo, když ho vítězný Brit Alex Yee předstihl pouze o 59 vteřin. Jan Čelůstka dokončil na 40. místě se ztrátou 2,5 minuty. Jan Volár finišoval na 50. příčce se ztrátou necelých čtyř minut.

„Za běžeckou část bych rád pochválil Honzu Volára, který se v běhu zlepšil. Cyklistika ho ale bohužel stála hodně sil, a tak únava nohou nedovolila proměnit tuto zlepšenou výkonnost v lepší závodní čas,“ hodnotí závod reprezentační kouč. „A pochválit musím samozřejmě Frantu Lindušku. I když v prosinci podstoupil operaci, dokázal se vrátit do dobré formy, kterou měl na konci minulé sezony.“

Výsledky
Světový pohár, Kapské Město, 10. února 2018

Muži: 1. Alex Yee (GBR) 52:04, 2. Tony Smoragiewicz (USA) 52:19, 3. Joao Silva (POR) 52:19 … 17. František Linduška 53:03, 40. Jan Čelůstka 54:33, 50. Jan Volár 55:53

Foto: triatlon.cz

Lenka Kovářová rezignovala na funkci předsedkyně Rady

2018-12-14 autor: media@triatlon.cz zdroj: triatlon.cz
foto-Lenka Kovářová rezignovala na funkci předsedkyně RadyČeský triatlon už nepovede Lenka Kovářová, která se rozhodla rezignovat na funkci předsedkyně Rady České triatlonové asociace. Novým členem Rady na základě kooptace a statutárním zástupcem ČTA se stává generální sekretář Antonín Bauer.

Lenka Kovářová seznámila vedení asociace se svým rozhodnutím během středečního zasedání, kdy se zároveň vzdala i členství v Radě. Její nástupce (předseda Rady ČTA) bude zvolen na nejbližší valné hromadě. Do té doby povede asociaci na základě usnesení Rady z pozice statutárního zástupce Antonín Bauer, který byl na návrh členů Rady nově mezi ně kooptován.

„V krátkém čase musíme provést všechny potřebné legislativní kroky k tomu, aby změna statutárního zástupce nijak nepoznamenala chod České triatlonové asociace, která zůstává důvěryhodným partnerem pro své členy, pořadatele závodů, obchodní partnery i pro státní instituce,“ říká Antonín Bauer. „Osobní rozhodnutí Lenky Kovářové musíme respektovat. Jménem ČTA bych však rád i touto cestou poděkoval Lence za velmi dobrou práci, kterou pro triatlon odvedla a do dalších aktivit jí přeju mnoho energie a sil.“

Lenka Kovářová působila ve vedení českého triatlonu od roku 2010, když nejprve zastávala funkci sportovní ředitelky, od roku 2014 pak byla předsedkyní asociace. „Byla to léta krásná, v mnohém krásnější než léta strávená vrcholových sportem,“ říká dvojnásobná účastnice olympijských her. „Během té doby se podařilo český triatlon výrazně posunout po finanční, projektové i personální stránce. V souvislosti s těmito úspěchy však začínám vnímat tlak na svou osobu i jistý typ vyhoření spojený s administrativními a organizačními činnostmi. Ačkoliv jsem vždy pracovala pro český triatlon v souladu se svým nejlepším přesvědčením, ze současné situace jsem získala pocit, že nastal čas odejít. Sportu jako takovému se chci věnovat dále, je ale na čase hledat další výzvy a inspiraci. Triatlon však v mém srdci zůstává a jeho další cestu budu sledovat a fandit mu,“ dodává Lenka Kovářová.

Foto:triatlon.cz

Během k vysněné váze - jak zhubnout běháním?

2018-12-04 autor: Michala Kalasová zdroj: svetbehu.cz
foto-Během k vysněné váze - jak zhubnout běháním?

V dnešní době je boj s nadbytečnými kily součástí života mnoha lidí, zejména žen. Na potížích s udržením přiměřené váhy se podílí zejména sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, nezdravá strava, stres a nedostatek spánku. Pokud chcete snížit svou hmotnost, měli byste si upřímně odpovědět na několik otázek.

Proč chcete zhubnout?

Zdravotní problémy spojené s váhou či snížené sebevědomí spojené se vzhledem jsou určitě lepšími impulzy ke změně než jízlivé poznámky kamarádek či manipulace módními časopisy.


Jakého cíle chcete dosáhnout?
Abyste neztratili motivaci, je třeba stanovit si reálný cíl. Nespoléhejte na zázračné stroje či pilulky a nečekejte úbytek 5 kil za týden. Ideální rychlost hubnutí je ztráta půl až jednoho kila za týden. Při rychlejším hubnutí hrozí, že kila opět naberete zpátky.

Co jste schopna ve svém životě pro svůj cíl změnit?
Je třeba si uvědomit, že hubnutí většinou znamená trvalou změnu životního stylu. Nemůžete si myslet, že na pár týdnů vyřadíte z jídelníčku sladkosti a zaběháte si, a až zhubnete, zase se vrátíte k dřívějším zvykům.

Příjem a výdej energie
Pokud chcete zhubnout, musí být příjem energie nižší než výdej. Toho docílíte snížením příjmu kalorií z jídla a navýšením energetického výdeje pohybem. Jedno bez druhého se neobejde. Pokud pouze omezíte příjem kalorií, tělo začne energii šetřit a ukládat do zásob. Může se také stát, že si zpomalíte bazální metabolismus a hubnutí se pro vás do budoucna stane obtížnější. Proto se hubnutí neobejde bez adekvátního pohybu.

Spalujte tuky
Pokud nemáte výraznou nadváhu, běh je ideální formou pohybu pro redukci váhy. Při výraznější nadváze je vhodnější začínat raději chůzí nebo jízdou na kole, která tolik nezatěžuje klouby. Běh je vhodný, protože probíhá v aerobním pásmu, čili za přítomnosti kyslíku. Aby mohlo tělo efektivně spalovat tuky, potřebuje kyslík. Pokud si vyberete k hubnutí sportovní činnost, která probíhá ve vysokých tepových frekvencích, pravděpodobně cíle nedosáhnete, protože při této formě pohybu tělo získává energii spalováním sacharidů.

Abyste na sobě pozorovali změny, je třeba běhat pravidelně a dostatečně dlouhou dobu. Na běh si vyčleňte čas minimálně 3krát týdně po dobu alespoň 30min. Tělo nejprve bere energii z glykogenových zásob, které vám vystačí asi na půlhodinový pohyb, a až poté sahá do zásob tukových. Tréninky je vhodné postupně prodlužovat nejlépe až na 1 hodinu. Důležitou roli hraje také strava. Po jídle je dobré dát si alespoň hodinu pauzu (podle velikosti jídla) a poslední jídlo před tréninkem by nemělo být bohaté na sacharidy, abyste tělo nutili sáhnout do tukových zásob. Pokud vám vyhovuje běhat po ránu na lačno, klidně to zařaďte do svého tréninkového plánu.

Nezapomínejte, že důležitější, než úbytek kilogramů, je úbytek centimetrů. Při pohybu dochází k nárůstu svalové tkáně, která je těžší než tkáň tuková a naopak k redukci tukové tkáně, která se projeví úbytkem centimetrů. Aby vaše hubnutí bylo úspěšné, je potřeba také dostatečná regenerace, pitný režim a minimalizace stresu.

Foto: net

Finanční podpora reprezentantů v dlouhém triatlonu

2018-11-03 autor: media@triatlon.cz zdroj: triatlon.cz
foto-Finanční podpora reprezentantů v dlouhém triatlonu

Nominace do reprezentačních týmů A a B dlouhého triatlonu pro rok 2019 byly koordinátorem NE OH TT zveřejněny již před dvěma týdny (najdete zde). Schválený návrh koordinátora Martina Matuly je nyní doplněn i o schválenou výši podpory pro nadcházející rok, která vychází z alokace finančních prostředků pro další období.

Sportovec zařazený do A týmu dlouhého triatlonu dostane na základě reprezentační smlouvy s platností od 1.1. 2019 do 31.12.2 019 částku ve výši 25 000 Kč. Sportovec zařazený do týmu B pak částku ve výši 15 000 Kč. Všichni reprezentanti v týmech A i B rovněž získávají potvrzení o PROFI statutu/licenci ze strany asociace.

V případě účasti sportovce na závodě/závodech ME či MS vypisovaných mezinárodní federací ETU či ITU (střední triatlon, dlouhý triatlon) se částka navýší jednorázově o 50 %.
V případě účasti na závodě/závodech ME či MS série Ironman či Challenge (střední triatlon, dlouhý triatlon) se částka navýší jednorázově o 25 %.

Podmínkou pro plnění reprezentační smlouvy ze strany ČTA vůči reprezentantovi je absolvování reprezentantem alespoň jednoho z výše vyspecifikovaných reprezentačních závodů v kategorii PROFI/ELITE či startů v daných mezinárodních sériích v elitních/PROFI kategoriích.
V případě výjimečných výkonů/výsledků je možné podporu individuálně navýšit či rozšířit v závislosti na možnostech rozpočtu sekce NE OH TT.

Reprezentační týmy:
A: Jakub Kočař, Tomáš Řenč, Petr Soukup, Radka Vodičková, Simona Křivánková, Helena Kotopulu
B: Jakub Langhammer, Pavel Petrásek

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací